Panaromik okul turu için tıklayınız

 
Gruplarımız
06-36 Ay :Mercanlar
36-48 Ay :Balinalar
48-72 Ay :Yunus-FokKırmızıbalık bugüne
nasıl geldi?

Eğitim Metodumuz
nedir?

Bilelim paylaşalım

 

SORU & CEVAP


<< Soru listesine dönmek için tıklayınız

Çocuk yuvalarında Kamera sistemi kullanımı hangi koşullarda yaralı ve doğrudur ?
Son yıllarda görüntü teknolojisinin gelişmeleri istenen her yerin gözlemlenebilmesini mümkün kıldı. Her türlü mahremiyeti ortadan kaldıran bu sistem çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Kamera ile gözlemek bir çocuk yuvasında ne amaçla kullanılmalıdır ve hangi tutum doğrudur?
Yuvanın çeşitli bölümlerine konan aparatlarla görüntü ve ses almak,bunu bunu yönetim odasından değerlendirmek,yapılan çalışmaların bilimsel analizi için bu sistemi kullanmak mümkündür. Ancak bunun ‘doğru’ olabilmesi için,çalışmaların (öğretmen ve görevliler) ve yuvada bulunan çocukların ‘kendilerini gözetlendiği duygusu’ nu almamaları gerekir. Bu konuda yapılan bilgiye dayalı bir paylaşım,yuvadaki çalışmaların ‘ huzursuz, rahatsız ve yapaylaşması’ riskini azaltır. ya da ortadan kaldırır.
‘ İnternet yoluyla yuvadaki bütün çalışmaların veliler tarafından görülebilmesi ‘ ise sadece anne babaların meraklarının tatminine yöneliktir. Böyle bir sistem mümkündür, ancak çocuk eğitimi ilkelerine aykırıdır.
Bu sistem ile aile içindeki herkesin birbirini gözetleyebileceği bir ‘ev içi kamera sistemi’ arasında fark yoktur. Acaba anne babalar da evlerine ve işyerlerine konan kameralar ile çocuklarının kendilerini izlemelerini isteler mi? Olayı,’hayatımızın seyredilebilir olması mı ?’ ‘kendi hayatımızın edilmesi mi?’ anlamında düşünmemiz gerekiyor.
Böyle bir ‘gözetleyen sistem’ çocukların da doğal gelişiminin engeli olma,onları yapaylaştırma ve ‘başkaları için davranma’ yanlışlığına yönlendirme tehlikesi taşır ve pedogojik açıdan yanlıştır.
KIRMIZI BALIK, kamera sistemini her okulunda yönetim ve eğitim amaçlı olarak kullanmaktadır.BİZ, KIRMIZI BALIK
       Çocukla öğrenen,
            Çocukla büyüyen,
               Çocukla yaşayan
                           Bir Kurumuz. 

                  Biz, hepimiz için varız..